HABERLER

  • Galata Elektronik

Bitki Yetiştirme Ledleri

En son güncellendiği tarih: 14 May 2018

Bitkilerin büyüme ve gelişmeleri için ışık gereklidir. Mevcut en büyük doğal ışık kaynağı güneştir. Ancak her zaman güneş ışığından yeterli miktarda verim almak mümkün olmayabilir.
Son zamanlarda üretim ve kaliteyi arttırmak için geliştirilen Grow LED (LED Bitki Yetiştirme Lambaları) çok yaygın hale gelmiştir.


Düzenli Işık


Fazla ve şiddetli ışığın büyüme üzerinde durdurucu etki yaptığı bilinen bir gerçektir.Fazla güneşli ortamlarda bitkilerin bodur oluşu bu sebeptendir. Buna karşılık ışıksızlık ise büyümede hızlandırma yapar. Bitkinin anormal gelişmesine neden olur. Karanlık ortamda yaşamaya zorlanan bir bitki fazla uzar, rengi sarı ve yaprakları küçük olur.Bitki Yetiştirme Işıkları

Yapılan bilimsel araştırmalarda, bitkilerde fotosentez olayının gerçekleşmesi için mavi (470 nm dalga boyu) ışık, kırmızı (630 nm dalga boyu) ışık ve derin kırmızı (730 nm) dalga boyu ışıklar kullanılmaktadır. Bazı bitkilerin ise mavi dalga boyuna yakın UV (370 – 420 nm) ışık ihtiyaçları olabilir. Yeşil ışık, bitkiler tarafından kullanılmaz ve yansıtılır. Bu sebeple Led Bitki Yetiştirme Lambaları; mavi, kırmızı ve derin kırmızı renklerinden oluşan LED çipleri kullanılarak tasarlanırlar.

Bitkilerin düzgün bir şekilde gelişmeleri için dengeli bir ışık alması oldukça önemlidir. Az miktarda mavi ışık, aşırı uzamaya ve yaprakların sararmasına neden olur. Kırmızı oranının düşük olması ise kökün büyümesini engeller. Bu duyarlılık tepkileri bitki türlerine göre değişiklik gösterir.


LED Bitki Yetiştirme Işıklarının Avantajları Nelerdir?

Daha önceki bitki yetiştirme uygulamalarında halojen lambalar, HID deşarj esaslı sodyum lambalar, floresan lambalar kullanılmaktaydı. Fakat bu ürünlerin; çok ısınmaları, büyük boyutları ve kısa ömürlü olmaları beraberinde birçok sorunu getirmekteydi. Şuan ise modern teknolojinin en önemli buluşlarından biri olan GROW LED ler bu alanda söz sahibi olmaya başladı.


Sonuçta, GROW LED ışık kaynakları ile yapılacak bitki/sera aydınlatmaları sağladıkları birçok avantajla tarımsal üretime ve ekonomiye katkıda bulunacaktır. Yine her projede olduğu gibi enerji tasarrufunun yanı sıra, uzun ömür avantajının sağladığı azaltılmış bakım maliyetleri ve uzun lamba değiştirme zamanları ile ek maddi tasarruf sağlayacaktır.

11,787 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2018 by Galata Electronic

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon